hroznys

Chování Hroznýše Královského

Hadi jsou velcí individualisté a co had, to jiná povaha, takže se o individuální povahu toho mého Hroznýše královského podělím. Jako začátečník jsem podobné informace vyhledával, tak to třeba někomu pomůže.

Začnu koupáním. Můj hroznýš se vyloženě nerad koupe. Když jsem ho jednou zkoušel dát do vody, doslova se tomu bránil. Koupátko má velký, s teplotou vody jsem laboroval, zkoušel jsem teploty od 22°C do 28°C a nic. Prostě je to nekoupací typ.

Je to flegmouš a lenoch. Takhle flegmatickýho a lenošnýho hada jsem ještě neviděl. No já jich teda moc neviděl ani tak, ale tohle je asi extrém. Celej del leží vyvalenej buď v teplým nebo ve studeným úkrytu. Když se jde napít, tak to vypadá, jako kdyby měl umřít. Ani v noci aktivní není, v noci většinou jen přeleze z úkrytu do úkrytu. V noci vstávám asi 3x a přítelkyně taky a vždycky se do terárka díváme, takže nějakej ten přehled o noční aktivitě máme. Jedině, kdy je aktivní v noci je, když už je vyhládlej a začíná šmejdit po kořisti. To spolehlivě poznám, že má hlad.
Když cokoli dělám v terárku, had si mě vůbec nevšímá, v podstatě to vypadá, že o mě ani neví. Maximálně trošku pohne hlavou, něco jako "co tu zase chce" a pokračuje nerušeně ve svým nicnedělání. Jedinou větší aktivitu projevuje, když je u někoho v ruce, tam se chová normálně, prostě leze, šmejdí, čuchá atd. Kupodivu je imunní i k nějaké té chybě při manipulaci, častokrát se dceři stalo, že ho omylem bouchla nebo spíše zavadila o hlavu, had sebou jen cukne a nic. Do ruky ho bereme často, je na člověka opravdu hodně zvyklý.

Kousavost a agresivita. Kousnul mě jednou za celou dobu, co Hroznýše chovám. Byl jsem překvapený, že to bolí daleko méně, než jsem čekal. Jakoby pár malých jehliček. Za 15 minut jsem o tom ani nevěděl…

kousnuti-hroznys-kralovsky (2)

kousnuti-hroznys-kralovsky (1)

Každopádně to asi byla moje chyba. Jako vždy jsem mu dal vědět, že si pro něj jdu a pohladil ho dřevěnou vařečkou, on si ji očuchal a pak jsem pro něj šahal. Ale tentokrát jsem neoddělal břidlicový úkryt a nešel si pro něj shora, ale šel jsem přímo proti němu do úkrytu. No co jsem si myslel. Vůbec se nedivím, že po mě šel. Pro něj to musela být vyloženě provokace. Had byl 4 dny po jídle a kořistí jsem určitě nesmrděl. Prostě se jen lekl, co se to naproti němu blíží. Tak aspoň zase další zkušenost. Takže jsem hned po umytí ruky od kapek krve a ujištění, že už žádná další krev neteče, normálka dodržel náš rituál, sundal břidlicový kryt, pohladil vařečkou a hada normálně vyndal. Vše už zase probíhalo jako dřív :-)

Krmení vždy probíhá naprosto bez problémů, pár dní je potom skoro nehybnej, je na něm vidět daleko víc než jindy, že je prostě plnej a chce svůj klid, takže ho pak pár dní nevytahuju. S tím jak roste bych řekl, že se u něj projevuje čím dál větší žravost. Jakoby se nedal zasytit. Ale toto chování je u Hroznýšů Královských celkem známé.

Se svlíkáním problém nemáme, vlhkost udržuju automatickým rosným systémem Monsoon RS400 na úrovni mezi 60-80%. V době zakalení vlhkost mírně zvyšuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>