hroznys-kralovsky-krmeni-2

Krmení Hroznýše Královského

Pár dní, většinou 1 až 2 po svlečení dostává náš Hroznýš Královský krmení. Krmení tady zveřejním. Jen chci upozornit případné slabé povahy, rýpaly a vůbec lidi, kteří by s tímto mohli mít problém, ať článek raději ani nečtou a video nesledují. Abych dostál názvu článku, nakonec rozeberu i samotné krmení Hroznýše Královského (+ video) 

Hadík dostal mladého potkana...

A jak je to tedy se samotným krmením tohoto krásného hada?
Hroznýši Královští jsou obecně strašně žraví a s nadhledem řečeno, dokud jim budete dávat, budou žrát. Překrmování vede k různým komplikacím, které tu nechci rozebírat. Na internetu je spousta návodů, jak krmit, mnohé z nich jsou podle mě straně úzkostné, nicméně už jsem viděl i naprosto špatné návody, jako například krmení ihned po vykálení, což je blbost.

Doporučované dávkování potravy pro Hroznýše Královského
Mláďata do prvního svlékání – nekrmí se, stravují vaječné obaly
Mláďata po prvním svlékání – 1 myš za 7 – 10 dní, později 2 myši
Mláďata v délce cca 1 metr – 1 mladý potkan za 7 – 10 dní
Dospělé samice – 2 dospělí potkani asi za 3 týdny
Dospělí samci – 1 dospělý potkan asi za 3 týdny

Víceméně krmím podle výše popsaného návodu, ale přitom samozřejmě sleduji i aktuální stav hada a nekrmím bezhlavě. Většinou sice dávám potkany, ale potravu taky střídám, občas dám několik kousků mastomyší ve stejné nebo mírně menší váze, jako kdybych krmil velkými potkany, laboratorní myši, sem tam křečka, vyjímečně morče, občas seženu malé kuře nebo králíka. Jediné, co mi můj hroznýš nežral byla myší holátka, kterými krmím své užovky. Jasně, že na něj jsou malá, ale čekal bych, že po něm taky chňapne, ale jen ho "očuchá" a dál nic. Krmení není věda, chce to vést si záznamy, aby se popřípadě dala diagnostikovat nějaká změna, problém a podobně.

Teď už krmím jen mimo terárium, tím eliminuji možnost, že had sežere i to, co nemá, had ví, že když je v terárku, tak nikdy nic nedostane, v terárku můžu dělat co chci, had si mě nevšímá, není agresivní. Naopak v krmící krabici už ví, co bude a je to jediné místo, kde potravu "sežene". Další výhodou je, že takto velký had mi v teráriu neudělá bordel a všechno při lovu nerozhází a sám si nějak neublíží. Taky samotná potrava (krmná zvířátka) mi v teráriu neudělají bordel. Takový potkan během škrcení dokáže vyprodukovat nezanedbatelné množství exkrementů, které se mezi piniovou kůrou dost špatně vybírají :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>