Užovka červená krmení

Krmení užovky červené

Krmení užovky červené bývá často diskutovaným tématem, proto mu věnuji zvlášť článek.

Krmení užovky červené: Užovka červená žere většinou hlodavce a její jídelníček zahrnuje i všechny drobné savce a ptáky, které dokáže pozřít. V zajetí dáváme myši, mastomyši, pro zpestření jídelníčku dáme občas jednodenní kuře, pískomila, vyjímečně nebo vůbec morče, které užovky špatně tráví. Mladé užovky žerou myší holátka. Obecně platí, no spíše se říká a píše, že potrava by neměla být větší, než největší průměr hada, dáte-li ale o trošku větší, nic tím nezkazíte, musíte však s rozumem. Záleží také na konkrétním hadovi. Vlastním jednoho jedince, kterému když dám větší potravu, spolehlivě ji vyzvrátí. Zhruba 2 - 3 dny po krmení užovka potravu tráví a v této době se doporučuje nechat ji v klidu. Myši (obecně potravu) můžeme dávat živou, rozmrazenou nebo čerstvě zabitou (tento způsob se používá pro snížení rizika pokousání hada). Zamrazování je dobré, dostanete-li se k většímu množství potravy, nebo nemáte-li možnost si pokaždé obstarat čerstvou. Hady vždy krmíme odděleně.

Tabulka krmení užovky červené:
0 až 0,5 roku - jednou za 5 - 7 dní jedno nebo dvě holátka, podle velikosti hada
0,5 až 1 rok - jednou za 7 - 10 dní 1 - 3 špeky nebo medvídky
1 až 2 roky - jednou za 10 - 14 dní 2 - 3 skákavky až skoro dospělé myši
Dospělá užovka - jednou za 14 - 20 dní dní 1 - 2 velké krysy, potkani, myši

S tím, jak had roste prodlužujeme intervaly mezi krmeními a postupně zvyšujeme velikost a množství potravy.
Tabulka slouží jako informační a nelze ji přesně dodržovat. Každá užovka je individuální a je třeba hada sledovat a krmit s rozumem.

Krmení v teráriu nebo mimo? Ohledně otázky zda krmit nebo nekrmit v teráriu se vedou spory, ovšem mnoho logických argumentů je pro krmení mimo terárium. Zde jsou některé z nich.
- krmením mimo terárium eliminujete možnost, že had sežere i to, co nemá, například štěpky. Pravděpodobně mu nic neudělají, ale jistotu mít nikdy nemůžete a není důvod to pokoušet. Navíc vím o zdokumentovaném případu, kdy had po pozření štěpek uhynul. Zdroj si bohužel nepamatuji.
- had ví, že když je v terárku, tak nikdy nic nedostane, v terárku můžu dělat co chci, had není agresivní, nevyjíždí, je klidný, neočekává potravu a snaží se mi vlézt na ruku, protože ví, že tak se dostane k potravě. Hadi, stejně jako jiní (netvrdím že všichni) živočichové si dobře pamatují kde potravu seženou. V krmícím boxu už ví, co bude a je to jediné místo, kde potravu "sežene".
- další výhodou je, že užovky v teráriu neudělají bordel a všechno při lovu nerozhází a sami si nějak neublíží. Riziko je sice malé, ale opět, proč to pokoušet.
- taky samotná potrava (krmná zvířátka) mi v teráriu neudělají bordel. I obyčejná myš během škrcení dokáže vyprodukovat určité množství exkrementů, které se vám po ulovení užovkou nemusí podařit všechny najít
Netvrdím, že kdo krmí v teráriu dělá chybu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>